Whatsapp
 

Hesap Makinasının Devrim Denecek Tarihi

Hesap Makinasının Devrim Denecek Tarihi
6 Mayıs 2019 Pazartesi

Günümüzde birçok teknolojinin alt yapısını hesap makinası olarak düşünmemiz abartı olmaz sanırım. En azından temel kullanımı ile ilerleyişi olarak efsane olmayı başarmış icat diyebiliriz. Casio hesap makinası modelleri de bu kategoride tarihçede yerini alıyor. İlkokulda yıllarımızda bu matematik hayatımızın neresinde sorulacak sanki derken aslında her anımızın içerisinde olduğunu bilmiyorduk tabi ki. İşten bundandır ki hesap makinasının gelişmesine ayrı bir önem verilerek ilerleyişi şu şekilde olmuştur;

İlkokulda matematiği öğrenmemiz için kullanılan abaküs aslında tarihin ilk hesap makinası olmakta. E tabi ki standartların dışında tasarımları sayesinde sadece klasik toplama çıkarmadan fazlasını yapabilecek kalitede aletler ortaya çıktı. Milattan önce 2000’li yıllarda ondalık sistemli abaküs ilk Mısır da kullanılmaya başlandı.

 

1623’lü yıllarda icat edilen bu hesap makinası ise hafızasının olmasının yanı sıra altı haneye kadar küsuratlı sonuçlarda göstermekteydi. Musizi Wilhelm Schickard tarafından üretilen bu icat bağımsız çarpımlar gibi birçok işlevi gerçekleştirebiliyor.

 

 

Saate benzeten bu icat da aslında bir hesap makinası. 1773 yılında Philip Matthäus Hahn tarafından 12 farklı kol ile çalışır halde olan bu icat 5 yıllık testler sonucunda kullanıma sunuldu. Sanırım kendi ürettiği bu icadı kendisinin de çözmesi biraz zaman almış.

 

E tabi ki artık birilerinin bu hesap makinası işinden ekmek yemesi lazımdı. 1882 yılında üretilen bu model ise artık satışa sunuldu. Yani daha doğrusu tam anlamıyla ticareti bu ürünle başladı. Charles Xavier ve Thomas de Colmar tarafından icat edilen bu hesap makinası beklenildiği gibi fazlasıyla tuttu ve neredeyse herkes tarafından alındı. Kendi işi olan herkes tarafından kullanılmasıyla hesap makinası ticareti ile alakalı başlangıç burada verilmiş oldu diyebiliriz.

 

Mutfak tezgahına benzeyen bu görüntüye çok küçümser bakmayın. Detayından önce fiyatı 83 bin 210 dolar olan bir ürün. Bu fiyatın 1954 yılında ne kadar değerli olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. Transistörlü hesap makinası olarak satışına sunulan IBM 608 ürünü fiyatından dolayı kiralık olarak da verilmekteydi. Satın alamayan kişiler en azından kiralama ile işlerini çözebiliyordu. Bir saniye içerisinde 4500 dört işlem kombinasyonu, 40 haneli sayı hafızası ve 3000 transistör içermesi değerinin sebebi olmakta.

 

 

Sloganı gibi matematiğe yeni bir ilham getirmekle 1961 yılında piyasaya sürülen bu ürün gerçekten bir devrim niteliğinde olmayı başardı.

 

Yukarıda ki mutfak tezgahındaki teknoloji sonrasında 1967 yılında icat edilip 1970 yılında satışa sunulan bu avuç içi büyüklüğündeki hesap makinası ikinci devrimi yarattı denebilir. 12 haneye kadar 4 işlemleri yanındaki şerit üzerine yazarak çıkaran bir model olarak piyasa da ilgi gördü.

 

Avuç içinden sonra artık cebe girsin denilerek 1971 yılında Busicom'un LE-120A olarak o zaman şartlarına göre 395 dolar güzel bir fiyata da piyasa da yer edinmeyi başaran bir ürün oldu.

 

Küçülünce olaya artı katmak isteyen firmalar fonksiyonel işlemlerini geliştirerek gene cep boyu olacak şekilde ürün yapma çabasına girdi. 1974 yılında da HP tarafından üretilen bu cihaz kendi hafızasında 100 satıra kadar geçmiş dosyaları da kontrol edebiliyor.

 

Ben incelerken nerede bu Casio hesap makinası diyordum ki firma bu ürünüyle 1985 de kendini göstermiş. Yine duruşunu bozmayıp profesyonellere hitap eden 82 fonksiyonu içerisinde barındıran bir model ortaya çıkarmıştır.

 

2003 aslında günümüze çok da uzak değil. Ancak teknolojinin hızlı ilerlemesini göz önüne alırsanız o yıllarda dokunmatik ekrana sahip bir hesap makinası ciddi bir farktı. Sharp markası adı altında sunulan bu ürün kullanıcı kitlesi tarafından tercih edilen bir model oldu.

 

Telefonu anımsatan bu hesap makinası ise 2010 yılında Casio tarafından piyasaya sürüldü. Artık akıllı telefonların piyasada yer edindiği ve onlar sayesinde bu tür hesaplamaların direkt yapılabildiği zamanlarda Casio’nun bu girişimi oldukça şaşırttı. Ancak bir telefon kalitesinde bol özellikli bu ürün renkli ekran ve daha birçok özelliği ile piyasa da yerini aldı.

 

Yorumlar
 • Kullanıcı : Konuk
  Tarih : 18.7.2019 00:39 fetihofis,

  OK, I‘ve always wanted to be Instagram-famous, too.

  Well, today I will teach you the best way to totally improve the way you Instagram.

  Picture this: You arise early in the morning, even before your alarm buzzes.

  You roll over in bed to check your cell.

  Hit the Instragram App.

  Wow, you think, Over 1000 likes on a single picture.

  You put your super-duper soft slippers on and head to the kitchen for some coffee. After putting on the kettle, you pull out your phone again.

  Presto! Another 63 likes.
    
  Here comes another one. This time it's not a like but a message from one of your followers. They congratulate you on your success and let you know they love scrolling through your content.

  The kettle blows and you pour your tea. When you flip out your phone, there's another message--this time from a young girl--thanking you for posting. She follows you religiously and your'e an inspiration.

  As you sip your tea, you start typing up a response. But then your phone buzzes.

  It is another message coming in. You glance up at the clock--almost time for the gym. You'll have to hit them up later.
  Listen, fetihofis, most people just aren't in control of their life. Heck, they can’t even force themselves to eat a balanced brekky, much less hit the gym.

  I’m going to show you how to take control of your Instagram.

  Imagine if you could raise your popularity by 100%, or 1000%?

  Truth is, it is not the most difficult thing in the world to get more. As an example, all the old pros use our website.

  Our lovely, confidential service automatically sends likes to your images a few minutes after you have posted them.

  If you're anything like our other valued compadres, you'll have a great chance of hitting the "Top Post" section in a very short time.

  Sound too good for reality? Just follow these steps to get a taste:
  1. Visit https://brightjam.casa
  2. Enter in your Instagram username.
  3. Your three most recent pictures are getting 10 - 15 likes. Just like that.

  Being a everyday name on that page will accelerate your growth 10x, easy.  But if you want the fame, you’ve got to reach for it. Are you ready?

  See you on the flipside.
 • Kullanıcı : Konuk
  Tarih : 4.9.2019 07:04 Hello There,

  Are you utilizing Wordpress/Woocommerce or do you actually plan to use it eventually ? We offer more than 2500 premium plugins but also themes absolutely free to get : http://repic.xyz/DTdYB

  Regards,

  Margot
 • Kullanıcı : Konuk
  Tarih : 18.10.2019 20:14 Hi,

  Are you working with Wordpress/Woocommerce or perhaps will you want to implement it in the future ? We offer around 2500 premium plugins as well as themes totally free to get : http://urloc.xyz/w8deR

  Thank You,

  Cara
 • Kullanıcı : Konuk
  Tarih : 27.1.2020 14:32 Hey, fetihofis!

  Want to be Instagram cool?

  Have you ever thought about what it feels like to be an Instagram Influencer?

  Picture this: You wake up early in the morning, even before your alarm does.

  Roll over, check the phone.

  Opening up Instagram.

  Youare flabbergastered at what is waiting for you: Over 738 likes on a single one of your pictures! There, you see a a huge amount of likes on your pictures--over 832 on a single photo alone.

  You put your super-duper soft slippers on and head to the kitchen for some coffee. After putting on the kettle, you pull out your phone again.

  Presto! Another 38 likes.
    
  Here comes another one. This time it is not a like but a message from one of your followers. They flatter you on your success and let you know they love waking up to your content.

  A smirk appears on your face as you see another message. This person emailed you to let you know she loves your posts.

  Within minutes, your phone buzzes AGAIN.

  Oops, another hit. But you can’t reply—you’ve got to hit the gym.
  Listen, fetihofis, most people just aren't in control of their life. Heck, they can’t even get themselves to have a balanced brekky, much less hit the gym.

  My job is to take people from Instagram nobody to Insta-celebrity. (It sounds foolish, but results do not lie.)

  Imagine if you raised your engagement by 100%, or 1000%?

  It's not difficult to do, although almost no one does. Just hit up our website. There, you will learn how to garner Instagram followers and likes like mad...easily.

  Our lovely, confidential service quickly sends likes to your pictures a few minutes after you've posted them.

  With this you have a big chance to be featured in the "Top Post" section.

  Sound too good for reality? Just follow these steps to get a taste:
  1. Visit https://rhymbo.online
  2. Put your Instagram username.
  3. The three pictures you uploaded last will receive 10 - 15 likes. Just like that.

  Being a everyday name on that page will increase your growth 10x, easy.  But if you want the fame, you’ve got to reach for it. Are you ready?

  Chow for now.
 • Kullanıcı : Konuk
  Tarih : 6.2.2020 23:34 http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Without Prescription <a href="http://mewkid.net/who-is-xandra/">Amoxicillin 500 Mg Dosage</a> zis.ykra.fetihofis.com.nii.pi http://mewkid.net/who-is-xandra/
 • Kullanıcı : Konuk
  Tarih : 7.2.2020 00:11 http://mewkid.net/who-is-xandra/ - 18 <a href="http://mewkid.net/who-is-xandra/">Amoxicillin 500mg Capsules</a> ymw.urti.fetihofis.com.jhz.en http://mewkid.net/who-is-xandra/
 • Kullanıcı : Konuk
  Tarih : 15.2.2020 20:50 http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin <a href="http://mewkid.net/who-is-xandra/">Amoxicillin 500mg</a> pmz.hevt.fetihofis.com.bdh.lc http://mewkid.net/who-is-xandra/
 • Kullanıcı : Konuk
  Tarih : 15.2.2020 21:17 http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Buy Amoxicillin Online <a href="http://mewkid.net/who-is-xandra/">Amoxicillin</a> cwo.lfvu.fetihofis.com.bta.uv http://mewkid.net/who-is-xandra/
 • Kullanıcı : Konuk
  Tarih : 26.2.2020 01:10 http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin 500mg <a href="http://mewkid.net/who-is-xandra/">Amoxicillin Without Prescription</a> nbu.udcl.fetihofis.com.wrg.kr http://mewkid.net/who-is-xandra/
 • Kullanıcı : Konuk
  Tarih : 26.2.2020 01:38 [url=http://mewkid.net/who-is-xandra/]Amoxicillin[/url] <a href="http://mewkid.net/who-is-xandra/">Amoxicillin</a> fbk.xazb.fetihofis.com.oii.do http://mewkid.net/who-is-xandra/
 • Kullanıcı : Konuk
  Tarih : 4.3.2020 14:25 fetihofis,

  Want to be Instagram famous?

  Well, today I will teach you the best way to amazingly change forever the way you Instagram.

  Picture this: You arise early in the morning, even before your alarm buzzes.

  You pull out your cell.

  Flipping to Instagram.

  Wow, you think, Over 1000 likes on a single picture.

  You put your soft slippers on and head to the kitchen for some coffee. After putting on the kettle, you pull out your phone again.

  Presto! Another 20 likes.
    
  Here comes another one. This time it's not a like but a message from one of your followers. They flatter you on your success and let you know they adore waking up to your content.

  A smirk grows on your face as you read another message. This person emailed you to let you know she loves your posts.

  Within minutes, your cell buzzes AGAIN.

  Wow, ANOTHER message. You close your phone and throw it in the bag. Time for the gym.
  Listen, fetihofis, most people just are not in control of their life. Seriously, they can’t even get themselves to have a balanced brekky, much less hit the gym.

  Now, let’s learn to take control of your Instagram.

  Imagine if you raised your engagement by 100%, or 1000%?

  It's not difficult to do, although almost no one does. Just check out our website. There, you will learn how to garner Instagram likes and followers like mad...effortlessly.

  Automagically see tons of likes on your images just minutes after posting.

  The "Top Post" section, all of a sudden, does not seem that far away.

  Sound too good for reality? Here’s what you have got to do to get a taste:
  1. Visit https://brightjam.pro
  2. Put your Instagram username.
  3. The three pictures you uploaded last will get 10 - 15 likes. Just like that.

  Hitting the Top Post page will 10X your Instafame. But you have got to do more than just want it--you've got to do something about it. Are you willing?

  Chow until next time
 • Kullanıcı : Konuk
  Tarih : 18.5.2020 16:42 Here is your quotation regarding the promotion of your Google Maps listing

  https://www.ghostdigital.co/google-maps-citations/
 • Kullanıcı : Konuk
  Tarih : 25.6.2020 05:01 Here is your quotation regarding the non-ugc backlinks to fix the ranks for fetihofis.com

  https://www.arteseo.co/non-ugc-seo-power/